środa, 2 grudnia 2020

Życzliwość podaj dalej

 

Życzliwość to coś więcej niż bycie miłym. To wewnętrzna postawa, filozofia życia. Cechuje ludzi, którym zależy na dobrostanie innych. Wyróżniają się oni dobrą wolą i gotowością niesienia pomocy. Z radością dbają o potrzeby innych ludzi.

 

W naszej szkole pomimo niesprzyjających warunków my jak każdego roku obchodziliśmy Dzień Życzliwości w tym roku pod hasłem „ŻYCZLIWOŚĆ PODAJ DALEJ”.

Pod takim  hasłem zorganizowaliśmy konkurs fotograficzny oraz uczniowie wybrali Najżyczliwszych  uczniów w klasach .

Wyniki konkursu na najżyczliwszych uczniów w klasach ;

Kl. IV -   Bugaj Nadia

Kl. V –  Matysiak  Igor

Kl.VI -  Urbański Mateusz

Kl. VII   - Struck Piotr

Kl.VIII -   Kacper Klecha

 

Wszystkim gratulujemy , pamiętajmy uśmiech i czynienie dobra czyni cuda .

 

Wyniki konkursu fotograficznego ;

Kategoria kl. IV-VI SP

1 miejsce – Tymon Makles kl.IV SP 

2 miejsce – Oskar Szulc kl.VI SP 

 

Kategoria klas VII-VIII

1 miejsce - Natalia Gatner kl. VII SP 

2 miejsce - Julia Bednarek kl.VIII SP 

 

Natalia Gatner 1m 




Julia bednarek 2 



Tymon Makles 1m 



Oskar Szulc 2 m 

Gratulujemy zdjęć ,pozdrawiamy wszystkich , dziękujemy za udział w konkursie .



piątek, 20 listopada 2020

Tolerancja i szacunek to właściwy jest kierunek.

 

Tolerancja i życzliwość to niezwykle cenne wartości zarówno w relacjach uczniowskich jak i w życiu każdego człowieka.

Każda okazja jest dobra do tego, aby być życzliwym, koleżeńskim i otwartym na innych.

Nasi uczniowie pokazują poprzez nadesłane cytaty i zdjęcia iż TOLERANCJA to pozytywna energia i życzliwość dla innych .





Obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka


„Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF – Pomoc dla Jemenu”

20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Sprawdź, jak możesz wspólnie z UNICEF świętować ten dzień, pokazując, że prawa wszystkich dzieci są ważne i że każdy z nas może zaangażować się w akcję pomocową na rzecz dzieci w Jemenie.


Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka to wyjątkowy dzień w roku, podczas którego oczy wszystkich skierowane są na dzieci i ich prawa.  

 

Ten rok jest szczególny. Trudny dla nas wszystkich, ale szczególnie trudny dla dzieci w miejscu, w którym jeszcze przed epidemią koronawirusa, sytuacja była tragiczna. Takim miejscem jest Jemen, kraj w którym od 5 lat toczy się wojna.

 

Zachęcamy Was do zapoznania się z naszymi propozycjami aktywności.


Pamiętajcie każdy ma prawa nie wszyscy  mogą z nich korzystać i żyć zgodnie z nimi . 

 

Każde dziecko ma prawo do ; 

- życia , rozwoju i ochrony 

-własnej tożsamości i obywatelstwa 

-wychowania w rodzinie 

- odpowiednich warunków życia ,aby móc się rozwijać w najlepszy możliwy sposób 

- prywatności 

- używania własnego języka , do swojej kultury i do wyznawania swojej religii

- edukacji 

- uzyskiwania informacji z Internetu ,radia ,telewizji ,gazet ,książek i innych źródeł ,

- ochrony przed wykonywaniem pracy , która jest dla niego niebezpieczna lub szkodliwa dla zdrowia ,edukacji lub prawidłowego rozwoju 

- odpoczynku ,relaksu, zabawy i uczestnictwa w życiu kulturalnym i artystycznym 

- ochrony przed przemocą i wykorzystaniem 

- ochrony przed dyskryminacją i niesprawiedliwością 

- najlepszej możliwej opieki zdrowotnej ,czystej wody pitnej ,zdrowej żywności oraz czystego i bezpiecznego środowiska naturalnego 


Pamiętajmy , że mamy też obowiązki . 

Dzieci to przyszłość to jak Was wychowamy , czego nauczymy , co w was zaszczepimy zaowocuje kiedyś podwójnie . To od dzieci zależy to jak będziemy żyć w przyszłości .

zapraszam na stronę , link na którym można pobrać karty pracy , quizy , kolorowanki , dowiedzieć się czegoś więcej o tym co dzieje się na świecie , pomóc ;

https://unicef.pl/wspolpraca/wspolpraca-z-placowkami-edukacyjnymi/materialy-edukacyjne?=ZXdhX2JlZG5hcmVrQG9uZXQuZXU%3d&recipientid=contact-58dbbbd4c4dee81180


czwartek, 19 listopada 2020

Kodowanie na dywanie

 By żyć w ówczesnym świecie ważne jest rozumienie świata technologii, języka komputerów. Tym samym należy rozwijać już u najmłodszych dzieci logiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów czy umiejętność pracy zespołowej. 

Zajęcia umożliwiające taki rozwój dzieci, odbywają się w oddziale przedszkolnym w naszej szkole. "Kodowanie na dywanie"  z wykorzystaniem maty do kodowania , kolorowych kubków, krążków matematycznych i humanistycznych to świetna zabawa. Dzieci wykonują zadania z radością, nie wiedząc nawet, że to nauka, nie tylko zabawa. 






Zajęcia prowadzone pod opieką i czujnym okiem naszej kochanej pani Ani Lewandowskiej .

środa, 18 listopada 2020

Dyktando na Święto Niepodległości

 Zachęcaliśmy Państwa i uczniów naszej szkoły do udziału w akcji pisania Ogólnopolskiego Dyktanda

z okazji Narodowego Święta  Niepodległości . Uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności z zakresu ortografii .

Ci , którzy nie mogli z pewnych przyczyn bądź nie chcieli pisać świętowali ten dzień na swój własny sposób .Uczniowie klasy VI wykonali zdjęcia flag . 

wykonanie i zdjęcie :Kajetan Broszencki 


Mateusz Urbański -flaga , kotylion i ten uśmiech , brawo 

wykonanie i zdjęcie Sandra Grzesiak .

Jedna z naszych uczennic Julia Bednarek  uczennica klasy VIII SP , zmierzyła się z dyktandem i chyba poszło nieźle , na 6125 miejsc uczennica zdobyła  298  miejsce  - brawo za chęci . Gratulujemy .

Dziękujemy za udział w akcji dodam jeszcze , ze można było głosować na cel charytatywny lub społeczny . Wyniki głosowania opublikowane są na stronie dyktanda .pl .





Eksperymenty z powietrzem

 Dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w zajęciach "Eksperymenty z powietrzem" w ramach akcji sieci sklepów Biedronka "Gang Fajniaków i miasto marzeń"

Z " Fajniakmi " pokazano dzieciom magię natury ,ucząc wrażliwości ekologicznej i troski o środowisko każdego dnia . 






Zajęcia miały na celu zachęcenie do działań mających na celu ochronę przyrody, uwrażliwienie na piękno otaczającego nas środowiska przyrodniczego, zachęcenia do eksperymentowania.





Zabawa podczas nauki dbania o środowisko była niezapomniana . Jak mówi przysłowie czego Jaś się nie nauczy , tego Jan nie będzie umiał . 


poniedziałek, 16 listopada 2020

Dziś Dzień TOLERANCJI

 


Dziś  16 listopada, na całym świecie obchodzony jest  Międzynarodowy Dzień Tolerancji, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 r., z inicjatywy UNESCO. Po tym wydarzeniu kraje członkowskie UNESCO przyjęły Deklarację na Temat Zasad Tolerancji.

  Namawiamy Was, aby ten dzień stał się pretekstem do rozmowy z Waszymi dziećmi na temat tego jak istotna jest tolerancja i czynna akceptacja odmienności, bo ta bierna nie wystarcza, jak podkreśla Sekretarz Generalny. 

Podejmujmy aktywne starania, by się lepiej nawzajem poznać. 

Artykuł I „Deklaracji Zasad Tolerancji” brzmi: „Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju”.

Żyjemy w czasach coraz powszechniejszego konsumpcjonizmu. Tłumaczenie dzieciom, że bogactwo nie jest wyznacznikiem wartości człowieka i ten, który ma pieniądze nie jest pod żadnym względem lepszy od tego, który ich nie ma, pomoże im w przyszłości nie dzielić ludzi na lepszych i gorszych na podstawie zasobności ich portfela. Rozmowy, czytanie książek, oglądanie filmów podróżniczych, poznawanie innych kultur i religii, uczą samodzielnego myślenia. Wiedza i doświadczanie wielokulturowości zabezpieczają przed stereotypami i pochopną oceną; poszerzają świadomość. Dzieci uczą się, że świat nie byłby tak ciekawy, gdyby nie był zróżnicowany. Taki sposób wychowania powoduje, że dzieci stają się otwarte na to, co nowe i nieznane, chcą poznawać odmienność i inne kultury.


Żadne dziecko nie rodzi się z negatywnym nastawieniem do ludzi . Wychowując je w środowisku tolerancyjnym sprawiamy , że są otwarte na inność i akceptują ją . Bądźmy tolerancyjni nie tylko dziś .Bo życie przemija , pamięć zostaje .                           źrodło ;http://www.bratek-barlinek.pl/



Adam Asnyk

Nad głębiami

XI

Ileż to zgonów, i narodzin ile, 

W krótkim dni naszych przechodzim zakresie! 

Tłum nowych pędów wciąż do życia rwie się, 

Gdy to, co przedtem w pełnej kwitło sile, 


Spada jak liście obumarłe w lesie… 

Szybko mkną w przeszłość niepochwytne chwile, 

A każda cząstki oderwane niesie

Z naszego wnętrza… i składa w mogile. 


Wciąż coś przybywa i coś nam ucieka; 

Myśli, uczucia rodzą się i giną; 

Każdy dzień stwarza świeży kształt człowieka, 


Który nad dawną wyrasta ruiną… 

I tylko pamięć wiąże w całość jedną

Mgliste obrazy, co w przelocie bledną. 

 

Bardzo smutny wiersz A. Asnyka -jednak jak bardzo prawdziwy ...

Pamieć o innych jest drugim życiem . Co ma do tolerancji .Moim zadaniem bardzo dużo - gdy pamiętamy to szanujemy , gdy za życia szanujemy -to tolerujemy i żyjemy obok siebie , uśmiechamy się i korzystamy z tego co dobre ...

Świętujemy - 11 Listopada

 11 Listopada - w tym roku zupełnie w inny sposób , ale jak zawsze odświętnie i patriotycznie . Nasi najmłodsi uczniowie wraz z wychowawcą obchodzili dzień Odzyskania Niepodległości na odległość ale wspólnie . 


W tym roku chociaż osobno, każdy w swoim domu, to jednak razem uczciliśmy to jedno z najważniejszych polskich świąt. W klasie I podczas zdalnej lekcji była rozmowa o Ojczyźnie i polskich symbolach narodowych. Uczniowie poznawali postać Józefa Piłsudskiego. Pierwszoklasiści wykonali także urocze Flagusie. Świąteczne dekoracje ozdobiły okna i pokoje.













środa, 4 listopada 2020

 

Niepodległa do Hymnu 2020 - dołącz do akcji!


11 listopada 2018 roku, w stulecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości, w całej Polsce i w wielu miejscach na świecie w samo południe zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego, płynący z setek gardeł i serc. W akcji „Niepodległa do Hymnu” zainicjowanej przez Biuro Programu „Niepodległa” wzięło udział prawie 1000 podmiotów, które zorganizowały wspólne śpiewanie na 6 kontynentach.

Równie uroczyście i licznie było w zeszłym roku – śpiewaliśmy wspólnie od Bałtyku po szczyty gór, w malutkich wsiach i największych metropoliach, w kraju i za granicą miliony Polaków i przyjaciół Polski znów połączyło się w jedną, biało-czerwoną rodzinę. 



Pomimo obostrzeń epidemiologicznych chcemy podtrzymać tę tradycję i śpiewać także w tym roku – zachęcamy by śpiewać w domach, wraz z rodziną, współlokatorami, najbliższymi lub z zachowaniem zasad dystansu społecznego. By to ułatwić zachęcamy wszystkie stacje radiowe i telewizyjne by 11 listopada w samo południe wyemitowały Mazurka Dąbrowskiego, aby każdy mógł w domu zaśpiewać hymn państwowy. Namawiamy też by dzieci nauczyły się grać na instrumentach muzycznych hymn i spróbowały go wykonać wraz z domownikami (nuty zamieszczamy na dole tej aktualności). 

banner wydarzenia

Na  mapie wydarzeń można też znaleźć miejsca, gdzie oficjalnie będzie wykonywany Mazurek Dąbrowskiego – w czasie uroczystości państwowych i podczas niewielkich uroczystości lokalnych w kraju i za granicą.  Ty też przyłącz się do akcji i wspólnie z nami zaśpiewaj hymn – nie ważne czy w domu przed telewizorem czy w maseczce z zachowaniem dystansu społecznego w czasie uroczystości lokalnych – liczy się to, że w tym dniu i w tak trudnym czasie wciąż potrafimy się zjednoczyć!

 

 

„Tak powstawała Niepodległa” - bezpłatna wystawa do pobrania-zapraszamy i zachęcamy do skorzystania 



Zapraszamy do korzystania z bezpłatnej wystawy poświęconej osiągnięciom odrodzonej Polski w latach 1918-1939 ,którą przygotowało Biuro Programu "Niepodległa " na setną rocznicę odzyskania niepodległości . 

Osoby chcące włączyć się w świętowanie stulecia odzyskania niepodległości, zaproszone są do pobrania wystawy i korzystania z niej według własnego uznania – drukując całość, bądź poszczególne plansze; w dowolnej wielkości i na dowolnym nośniku. 



Ekspozycja składa się z 11 plansz. Przedstawiają one wysiłki Polaków, które doprowadziły do odzyskania niepodległości oraz osiągnięcia II Rzeczypospolitej. Tematy plansz:

  • Walka o polską tożsamość do 1918 roku,
  • Polska budowana od nowa, czyli listopad 1918,
  • Polska mozaika,
  • Administracja i samorządność w pierwszych latach niepodległości,
  • Wyzwania systemu edukacji,
  • Nad książką, w kinie i przy radioodbiorniku,
  • Sportowy duch,
  • Piękne rzeczy,
  • Zdrowie i opieka medyczna
  • Architektura
  • W drodze ku nowoczesności, czyli inwestycje i rozwój.

Planszom towarzyszy również plakat promujący wystawę.

Wystawa powstała z inicjatywy Biura Programu „Niepodległa”, autorami plansz są dr Sebastian Adamkiewicz (muzealnik i adiunkt w dziale historycznym Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi) oraz Anna Bińkowska (Biuro Programu „Niepodległa”), zaś konsultantem historycznym dr hab. Paweł Grata, prof. UR.

Pobierz swoją wystawę:

WYSTAWA „TAK POWSTAWAŁA NIEPODLEGŁA” – wersja „lekka” w .jpg

WYSTAWA „TAK POWSTAWAŁA NIEPODLEGŁA” – wersja do druku (z tzw. spadami)

WYSTAWA „TAK POWSTAWAŁA NIEPODLEGŁA” – wersja do druku (bez tzw. spadów)


źródło ; https://niepodlegla.gov.pl/

 

I Ogólnopolskie Dyktando na Święto Niepodległości

Ideą akcji online jest zebranie środków na cel charytatywny lub społeczny.

Im większa liczba osób dołączy do akcji, czyli napisze dyktando w dniu 11 listopada 2020 r., tym większa kwota trafi do potrzebujących. Maksymalnie przekazane może zostać wsparcie w wysokości aż 10 tysięcy złotych!

Uczestnictwo w I Ogólnopolskim Dyktandzie na Święto Niepodległości jest bezpłatne, a każdy uczestnik to jedna złotówka przekazana przez portal dyktanda.pl na wybrany cel.

Każdy ma możliwość zgłosić istotny dla niego cel charytatywny lub społeczny. Może to być np. pomoc dla osoby chorej, albo zakup komputerów do zdalnej nauki dla dzieci z ubogich rodzin. O tym, do kogo trafią zgromadzone fundusze, zadecydują uczestnicy Dyktanda w drodze głosowania. Każdy, kto napisze Ogólnopolskie Dyktando na Święto Niepodległości w dniu 11 listopada 2020 r., będzie miał możliwość oddania jednego głosu. Osoby, które uzyskają w dyktandzie najlepsze rezultaty, zostaną nagrodzone zwielokrotnioną siłą głosu – dzięki temu będą miały większy wpływ na rezultat głosowania.

Do udziału w Ogólnopolskim Dyktandzie na Święto Niepodległości organizatorzy zachęcają nie tylko dorosłych, ale także uczniów szkół średnich i podstawowych. Za opracowanie treści dyktand, dostosowanych do danej grupy wiekowej, odpowiadają wybitni językoznawcy, m.in. prof. dr hab. Tadeusz Zgółka, wiceprzewodniczący Rady Języka Polskiego oraz prof. dr hab. Mariusz Rutkowski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Zapisać się na dyktando oraz zgłosić cel społeczny lub charytatywny można na stronie internetowej Dyktanda.pl.


Zapraszamy wszystkich chętnych . 

 NASI STYPENDYŚCI 




 

“Sama wiedza nie wystarczy, trzeba jeszcze umieć ją stosować.” 

Johann Wolfgang Goethe

 Uczniowie naszej szkoły otrzymali stypendia naukowe za rok 2020 .

Mateusz Urbański uczeń klasy VI otrzymał je z rąk pani Sekretarz Sylwii Piątkowskiej podczas uroczystości szkolnej w dniu 14 października .

Nasi absolwenci ; Szymon Hertman  oraz Paweł Noszczyński otrzymali dyplomy od Wójta Gminy Wręczyca Wielka .

Jesteśmy niezmiernie dumni z naszych uczniów ,gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów .







wtorek, 3 listopada 2020

 Dzień dobry -dawno mnie nie było .Dziś powracam i zamierzam być tutaj częściej .Zamierzam też zaprosić do współpracy uczniów - nowe spojrzenie , nowe pomysły , być może stworzymy coś na sposób kroniki zapisującej czasy w których przyszło nam funkcjonować . 


Dziś chciałabym zachęcić was do wypożyczenia , przeczytania , być może obejrzenia już po przeczytaniu

 serii książek A.Sapkowskiego WIEDŹMIN . 

Jeżeli ktoś z WAS już czytał , zachęcam do wpisywania komentarzy i opisywania swoich spostrzeżeń dotyczącej tej sagi . 

Warto poczytać

Na czym polega fenomen Wiedźmina ?

Trudno dziś nie usłyszeć o wiedźminie: jego wizerunek pojawia się na okładkach gazet, w Internecie i na afiszach reklamowych. Wiedźmin stał się rodzimym towarem eksportowym – literackim i nie tylko. Wykreowany przez Andrzeja Sapkowskiego bohater wciąż wzbudza emocje, najczęściej przy okazji prób adaptacji literackiego pierwowzoru. Polski film Wiedźmin z 2001 roku spotkał się z bezlitosną krytyką. Z kolei powstający obecnie serial stał się przedmiotem sporów, jeszcze zanim rozpoczęto zdjęcia do pierwszego sezonu. Nie ustają dyskusje dotyczące gier komputerowych opartych na prozie Sapkowskiego. Świadczy to o tym, że zabójca potworów jest dziś bardzo ważną częścią popkultury

 


Bohater masowej wyobraźni

Opowiadania i cykl powieści o wiedźminie należą do gatunku fantasy. Kategoria ta obejmuje dzieła, których fabuła osadzona jest w alternatywnej rzeczywistości, najczęściej przypominającej minione epoki w dziejach ludzkości. Jest to tak zwana mityczna przeszłość – nieumieszczona w konkretnym okresie historycznym, podobna w wielu aspektach do świata realnego, lecz zawierająca cechy obce, wykreowane przez autora. Bardzo ważnym elementem kreacji świata przedstawionego, nadającym mu cech nadprzyrodzoności, jest magia. Trudno jednak podać prostą definicję gatunku fantasy, ponieważ obejmuje on bardzo różne dzieła. Na tę definicyjną trudność zwracał uwagę sam autor Sagi o wiedźminie, Andrzej Sapkowski (ur. 1948) w swoim kompendium wiedzy o literaturze fantasy Rękopis znaleziony w smoczej jaskini (2001):

Andrzej Sapkowski Rękopis znaleziony w smoczej jaskini. Kompendium wiedzy o literaturze fantasy

Definiowanie fantasy, jak dowodzi praktyka, jest niezwykle trudne. Definicji jest i owszem, wiele, imię ich, można powiedzieć, jest legion, a wszystkie mają ze sobą coś wspólnego. To zaś mianowicie, że każda przeczy następnej, każda zawiera w sobie te cechy gatunku, które następna wyklucza. Z problemem, który w ten sposób powstał, poradzono sobie w sposób tyleż zmyślny co bulwersujący. Wobec niemożności ukucia jednej definicji, zdolnej objąć całość gatunku o nazwie fantasy, rozbito gatunek na wiele nazw, czy też, jak kto chce, subhaseł.

Źródło: Andrzej Sapkowski, Rękopis znaleziony w smoczej jaskini. Kompendium wiedzy o literaturze fantasy, Warszawa 2001, s. 9.

Andrzej SapkowskiRękopis znaleziony w smoczej jaskini. Kompendium wiedzy o literaturze fantasy

Fałszywym i głupim jest mniemanie, że to, co łatwo się czyta, łatwo się pisze. Głupie jest mniemanie, że pisarzy popularnych i czytanych należy traktować protekcjonalnie, bo są to tacy, którzy – w odróżnieniu od pisarzy prawdziwych – piszą na pół gwizdka, lewą ręką, nie wysilają się i nie przykładają i nie męczą twórczo – bo przecież nie muszą, poczytność i tak załatwi im gatunek, który uprawiają.

Źródło: Andrzej Sapkowski, Rękopis znaleziony w smoczej jaskini. Kompendium wiedzy o literaturze fantasy, Warszawa 2001, s. 24.

Wielotomowa opowieść Andrzeja Sapkowskiego o świecie pełnym zabójczych potworów, fantastycznych istot oraz zwykłych ludzi z ich codziennymi troskami, pragnieniami i żądzami do dziś pobudza wyobraźnię odbiorców. Pisarz stworzył skomplikowany świat z własnymi prawami, historią i relacjami społecznymi. Jednak nie kreacja świata przedstawionego jest w opowiadaniach o wiedźminie najważniejsza. Autor wielokrotnie wspominał w wywiadach, że wizja alternatywnej rzeczywistości była wtórna względem historii, które chciał opowiedzieć. Proza Andrzeja Sapkowskiego zawdzięcza swą wyjątkowość przede wszystkim intrygującej akcji oraz wyrazistym bohaterom. Charakter postaci ujawnia się poprzez podejmowane przez nie decyzje, a także sposób wypowiadania się, niejednokrotnie pełen dowcipu i wykwintnej retoryki. Świat wiedźmina jest również pełen aluzji do tekstów kultury, do mitologii, a także do współczesnych realiów.

Słowiańskie inspiracje

Na wyjątkowość fantasy Sapkowskiego składają się między innymi nawiązania do słowiańskich podań. W opowiadaniach i powieściach pojawiają się stworzenia takie jak strzyga, rokita czy kuroliszek. Autor inspirował się także podaniem o smoku wawelskim, którego pokonał sprytny szewczyk Dratewka. Przywołał je w pełnym humoru opowiadaniu Granica możliwości. Pojawia się w nim szewc Kozojed, który daje niebezpiecznemu smokowi do pożarcia owcę wypełnioną siarką. Stworzenie jest jednak odporniejsze niż jego legendarny pobratymca z Wawelu, a prawdziwymi potworami okazują się ludzie.

Kliknij, aby uruchomić podglądKliknij, aby uruchomić podgląd

Smok wawelski

Źródło: licencja: CC 0.

Legendy arturiańskie

Mity greckie, skandynawskie i nordyckie

Fantasy

Ekonomia

Wiedźmin Geralt – główny bohater

Siłą opowieści o Geralcie z Rivii są zapadające w pamięć charaktery. Wiedzieli o tym twórcy gier, którzy sugestywnie przedstawili takie postaci, jak czarodziejka Yennefer, Ciri czy tytułowy wiedźmin. Być może właśnie wykreowana przez Sapkowskiego sylwetka zimnego zabójcy potworów, który głęboko skrywa gorące uczucia i ważne refleksje, zdecydowała o światowym sukcesie gier komputerowych.

Andrzej Sapkowski
Andrzej Sapkowski jest drugim – po Stanisławie Lemie – najpopularniejszym polskim autorem literatury fantastycznej. Ciepłe przyjęcie przygód bohatera opowiadania pt. Wiedźmin zaowocowało serią kontynuacji w postaci kolejnych opowiadań oraz pięciotomowego Sagi o wiedźminie. Choć Sapkowski znany jest głównie jako twórca fantasy, w jego dorobku znajdują także powieści historyczne wzbogacone o elementy nadprzyrodzone.

Źródło: Niccolò Caranti, licencja: CC BY-SA 4.0, dostępny w internecie: commons.wikimedia.org.

Słownik

fantastyka

(niem. Phantastik – fantastyka < gr. phantasia – fantazja) gatunek literacki i filmowy obejmujący dzieła, których świat przedstawiony odbiega od rzeczywistości za sprawą opisywanych elementów nadprzyrodzonych lub nieznanych technologii

fantasy

(gr. phantasia – fantazja) odmiana fantastyki; określa dzieła, których akcja toczy się najczęściej w wyimaginowanym świecie lub w dalekiej przeszłości, a na przebieg fabuły mają wpływ siły nadprzyrodzone, magia

legendy arturiańskie

średniowieczne opowieści o królu Arturze i rycerzach Okrągłego Stołu, ich pierwotnym źródłem jest mitologia celtycka; obecne są w nich wątki romansowe, elementy rycerskich wypraw i przygód (często o charakterze nadprzyrodzonym) i chrześcijańskiej moralistyki (motyw poszukiwań św. Graala, kielicha Ostatniej Wieczerzy)

Saga o wiedźminie

cykl pięciu powieści autorstwa Andrzeja Sapkowskiego opowiadających historię wiedźmina Geralta z Rivii i dziecka‑niespodzianki Ciri. Sagę tworzą kolejne tomy: Krew elfówCzas pogardyChrzest ogniaWieża Jaskółki i Pani Jeziora

samostrzał

broń strzelecka, staropolskie określenie kuszy – łuku z korbą

wiedźmin

(rodzaj męski rzeczownika wiedźma) fikcyjna postać literacka występująca w powieściach Andrzeja Sapkowskiego; człowiek‑mutant, którego zadaniem jest walka z potworami

 źródło ; https://epodreczniki.pl/szukaj?query=lektury