poniedziałek, 4 maja 2015

3 maja w naszej szkole

W dniu dzisiejszym Trzeci Maj zajmuje drugie miejsce zaraz po Jedenastym Listopada. Święto przypomina nam wysiłki patriotów, którzy podjęli się trudnego zadania reformy państwa chylącego się ku upadkowi. Dostarcza nam też wiele wzorów do naśladowania, daje przykłady zachowań patriotycznych.
 Pani Regina Siutaj-Berska wraz z uczniami klasy II i I Gimnazjum 30 kwietnia 2015 roku przygotowała z tej okazji urocyzsty apel . 
Podczas apelu uczniowie przypomnieli najważniejsze wydarzenia XVIII w . łącznie z uroczystym  uchwaleniem Konstytucji 3 Maja ,
która była próbą ratowania zagrożonej ojczyzny,

dokumentem uchwalonym i wprowadzonym przez Polaków -patriotów mimo sprzeciwów przeciwników reform .
Ustawa Rządowa, czyli Konstytucja 3 Maja, była drugą na świecie, a pierwszą w Europie ustawą zasadniczą,

 uchwalona na Sejmie Czteroletnim w 1791 roku,
 Postanowienia Konstytucji centralizowały państwo, znosząc odrębność między Koroną i Litwą, wprowadzając jednolity rząd, skarb i wojsko,
 za religię panującą uznano katolicyzm, przy zupełnej tolerancji innych, uznanych przez państwo wyznań.
 Konstytucja wprowadziła trójpodział władzy: władzę ustawodawczą miał sprawować dwuizbowy Sejm,
 władzę wykonawczą przyznano królowi wraz z Radą, tzw. Strażą Praw, złożoną z prymasa i 5 ministrów.
 Konstytucja zapowiadała reorganizację sądownictwa, postulując konieczność stworzenia stale urzędujących sądów ziemskich i miejskich oraz sprawujących nad nimi nadzór  drugiej instancji Trybunałem Koronnym i sądem asesorskim.
 Konstytucja 3 Maja była wielkim osiągnięciem narodu chcącego zachować niezależność państwową, zabezpieczała możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju.
  Konstytucja 3 V 1791 stała się symbolem dążeń do odzyskania niepodległości i suwerenności Rzeczypospolitej, niezależnie od przeszkód wewnętrznych i zagrożeń zewnętrznych.

  29 kwietnia 1919 r. sejm uchwalił uznanie dnia 3 Maja za święto państwowe.
 Niestety, po zakończeniu drugiej wojnie światowej okazało się niemożliwe utrzymanie trzeciego maja jako święta państwowego obok Święta Pracy obchodzonego pierwszego maja,
 Przywrócenie święta 3 Maja nastąpiło dopiero 6 kwietnia 1990 r. ,
 dla narodu i państwa konstytucja  jest niezwykle ważnym dokumentem- to zbiór najważniejszych zasad, w oparciu o które działamy, zbiór naszych praw i obowiązków.
Dziękujemy za przepiękny apel , za przypomnienie o naszej tożsamości i naszych korzeniach - czy jesteśmy patriotami ? , na to pytanie niech odpowie sobie każdy z nas.
Lekcja historii w formie apelu- to lekcja jaką pamięta się bardzo długo .

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz