niedziela, 16 lutego 2014

Zima to trudny czas dla zwierząt.



Zima to trudny czas dla zwierząt, a dla ich właścicieli okres próby. Okażmy się odpowiedzialni i pomóżmy naszym podopiecznym przetrwać zimę.

Nasza szkolna koleżanka wraz ze swoimi uczniami z klasy II SP w ubiegłym tygodniu codziennie zbierała pieniążki na schronisko dla bezdomnych zwierząt . Wszyscy mieliśmy okazję do brania udziału w tak pożytecznej akcji , jesteśmy bardzo wdzięczni za to że możemy pomóc :






Pamiętajmy aby każdego dnia nie tylko przy okazjach pomagać WSZYSTKIM ZWIERZAKOM , oto kilka podpowiedzi na zimowe mrozy :


  • Budy dla psów należy uszczelnić, wypełnić słomą, dobrze by było przed wejściem do budy przybić zasłonkę z grubego koca.
  • Nie zapominajmy o regularnym napełnianiu misek świeżą wodą. Pies powinien otrzymać wysokokaloryczną karmę. Szczególnie dotyczy to psów na uwięzi. Metalowe łańcuchy nie mogą być zakładane bezpośrednio na szyję bez skórzanej obroży. W czasie największych mrozów należy psa spuścić, oczywiście na ogrodzonym terenie.
  • Psy ras nieprzystosowanych do niskich temperatur i szczeniaki nie mogą długo przebywać na zewnątrz, a na noc należy je bezwzględnie zabrać do domów lub ocieplonych pomieszczeń gospodarczych.
Pamiętajmy, że koty nie są przystosowane do mrozów i w tak niskich temperaturach giną. Nie pozostawiajmy ich na zewnątrz! Pozwólmy im schronić się w stodole, ciepłej szopie lub piwnicy. 


 Ptaki również potrzebują naszej pomocy :
taki pomysłowy karmnik jest idealny , mieści w sobie mnóstwo ziaren , nie mozna ich zanieczyścić bo wsypuję się je od góry i ptaki mają do niego dostęp. Zgodnie z poniższymi zaleceniami ;


Możemy dokarmiać dzikie ptaki w mieście, parkach i na terenach wiejskich. Nie wsypujmy jednak do karmników resztek naszego pożywienia. Zawarte w nich przyprawy i konserwanty mogą tylko zaszkodzić. Poczęstujmy je raczej mieszanką różnych ziaren, owocami, ugotowanymi w nieosolonej wodzie warzywami (taki pokarm jest też odpowiedni dla łabędzi). Dokarmianie rozpoczynajmy dopiero, gdy spadnie śnieg, aby nie zniechęcać ptaków do odlotu. Regularnie sprzątajmy karmnik, aby jedzenie nie pleśniało. Pamiętajmy też, że bez dostępu do niezamarzniętej wody ptaki mogą nie przeżyć zimy.


Może być i taki podstawowy:
powieszona w nim kula z różnymi ziarnami zabezpieczona jest przed deszczem i śniegiem, a ziarna słonecznika otrzymane z koła łowieckiego wysypuję na spodek , tak aby ptaki nie mogły zabrudzić sobie pokarmu .



Ja tak o dokarmianiu ptaków , a tutaj w moim ogródku 16 lutego oznaki wiosny : 


oraz krokusy , które przy takiej pogodzie niedługo zakwitną :
nie jestem najlepszym fotografem ale mają już pączki...
ale o zwierzętach  nie zapominajcie .


 
 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz