poniedziałek, 17 lutego 2014

Walentynki - inaczej





Tak jak wam kiedyś wspominałam uczniowie mieli w tym roku na moich zajęciach utrudnione zadanie w pisaniu walentynek .
Lekcja biblioteczna miała na celu zapoznanie uczniów z historią pisma , a później troszkę ćwiczeń .




Co to jest pismo
Pismo jest systemem umownych znaków, za pomocą których utrwalamy język mówiony.
Jednakże jest wiele sposobów za pomocą których zapisujemy mowę. Najbardziej popularny podział wyróżnia zapis znaczeń oraz dźwięków. Choć większość używanych systemów pisma jest mieszana - opiera się na systemie fonetyczno-znaczeniowym.





Pismo hieroglificzne
Do pisma piktograficznego zalicza się pismo hieroglificzne,
które jest bardzo rozbudowanym i złożonym systemem znaków. Hieroglify (,,święte znaki”) wg badań są najwcześniejszym rodzajem pisma starożytnego Egiptu, pochodzącym już sprzed 3000 r. p. n. e. Hieroglify wykształciły się z pierwotnych piktogramów, przekształcając i wzbogacając je o znaki wyrażające konkretne pojęcia, przedmioty (ideogramy). W szczytowym okresie swego rozwoju system ten posiadał około 800 znaków i był w stanie przekazać złożone treści. Znaki zapisywane w rzędach lub kolumnach miały różne funkcje - jedne wyrażały dźwięki mowy, inne przekazywał znaczenie słów.


a nasze hieroglify walentynkowe : 



 i jeszcze takie cudne wytwory
było ciężko ale zabawnie ...
nawet wiersze się udały , spróbujcie rozszyfrować , trud do pisania i trud do odczytania ...
jeszcze słówko o alfabecie , tak krótko aby nie zanudzać ;





Alfabet
Alfabet to zestaw znaków literowych ułożonych w określonym porządku, wyrażający głoski danego języka. Jest to najpopularniejszy systemem zapisywania mowy. Polski alfabet powstał z przekształceń języka łacińskiego na przełomie XIII i XIV wieku. Ostatecznie
wykształcił się w XVI w. , wtedy też stabilizacji uległa polska ortografia. Wielu badaczy przypisuje znaczącą rolę dla podstaw wszystkich alfabetów - pismu fenickiemu. Oni to, Fenicjanie (zamieszkujący teren dzisiejszego Libanu) stworzyli swoje pismo ok. 1300 r. p.n.e. czerpiąc z poznanego wcześniej, dzięki wyprawom po Morzu Śródziemnym, pisma egipskiego i klinowego. Jednakże pismo fenickie było znacznie prostsze w użyciu, zawierało 22 znaki
 fonetyczne i stosowano między słowami przerwę oznaczaną kreską.
Pismo to ewoluując z zapisu słów do liter uznaje się za pierwowzór wszystkich alfabetów szczególnie zaś arabskiego i hebrajskiego.





Rodzaje pisma – klasyfikacja
- piktograficzne (obrazkowe)
- ideograficzne
- fonetyczne
- mieszane
- węzełkowe


tak dla przypomnienia i dla zabawy , przyjemne z pożytecznym aby lekcje nie były nudne ..
do zobaczenia .

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz