poniedziałek, 30 marca 2020

Latarnik -lekura obowiązkowa

Na stronie https://lektury.gov.pl/lektura/latarnik    możecie wyszukać sobie spis lektur , które obowiązują was podczas nauki na danym etapie edukacyjnym . Dziś zachęcam do przypomnienia Laranika - można ją na w/w stronie przeczytać bądź odsłuchać . Czas jest wystarczą chęci .
Kochani kiedy czytać książki jak nie teraz -  mamy kwarantannę , czas wolny , warto więc pokusić się o przeczytanie zaległych lektur i tych , które będą obowiązywać nas w przyszłości .
Kiedyś wszystko wróci do normalności - i będzie czas na odrobienie zaległości w spotkaniach towarzyskich.
Dziś jest pora na czytanie .

Latarnik

Henryk Sienkiewicz

O utworze
Akcja toczy się w latach 70. XIX wieku w Aspinwall, na wyspie niedaleko Panamy. W noweli opowiedziana jest historia tytułowego bohatera – Skawińskiego, polskiego emigranta politycznego, który pracował jako latarnik na wyspie. Autor w noweli zastosował retrospekcję – zostały opowiedziane wydarzenia od 1830 r. w których Skawiński brał udział (od powstania listopadowego po wojny wyzwoleńcze – walki na Węgrzech – Wiosna Ludów, amerykańska wojna secesyjna). Tytułowy bohater pewnego dnia tak się zaczytał, że zapomniał o zapaleniu latarni czego skutkiem była konieczność opuszczenia wyspy. Nowela jest uogólnieniem tragicznych losów polskich patriotów-wygnańców.
Epoka
Rodzaj
Gatunek
Pierwsze wydanie
1881 r. w czasopiśmie „Niwa”, wydanie książkowe 1882 r.
Główni bohaterowieSkawiński, Izaak Falconbridge, Johns
Wybrane cytaty
  • On po prostu tym wielkim płaczem przepraszał tę ukochaną, oddaloną za to, że się już tak zestarzał, tak zżył z samotną skałą i tak zapamiętał, iż się w nim i tęsknota poczęła zacierać.
  • Oto czterdzieści lat dobiegało, jak nie widział kraju, i Bóg wie ile, jak nie słyszał mowy rodzinnej, a tu tymczasem ta mowa przyszła sama do niego – przepłynęła ocean i znalazła go samotnika, na drugiej półkuli, taka kochana, taka droga, taka śliczna!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz