czwartek, 3 grudnia 2015

DOPALACZE



Podejmowanie decyzji

Co byś pomyślał(a) gdybyś zobaczył(a) kogoś, kto kąpiąc się w wannie zajada się kryształkami soli do kąpieli?

Albo kogoś, kto przesadzając kwiaty popijałby płynny nawóz?

A co, gdyby ktoś połykał talizman mający przynieść mu szczęście? Prawdopodobnie pomyślał(a)byś jedno: to jakiś odjazd! Tymczasem, niezależnie od tego, jak niedorzeczne wydaje się być zażywanie „nawozów do roślin”, „talizmanów”, „pochłaniaczy wilgoci” czy też „soli do kąpieli” właśnie w taki sposób na internetowych portalach reklamowane są „dopalacze”. Przyjmowanie ich zawsze wiąże się z narażeniem na utratę zdrowia i życia




„Dopalacze” – czyli nowe narkotyki – to produkty o zróżnicowanym składzie, które łączy jedna wspólna cecha: zawierają substancje psychoaktywne działające na układ nerwowy człowieka w podobny sposób do dotychczas znanych narkotyków. Substancje te są zarówno produkowane przez człowieka (czyli syntetyczne), jak i pozyskiwane z roślin. „Dopalacze” zawierają niezwykle groźne substancje dla zdrowia i życia osoby, która je zażyje. Mimo tego, że na ich opakowaniach widnieje napis: „Produkt nie jest przeznaczony do spożycia”, właśnie z taką intencją jest sprzedawany. W grupie „dopalaczy” znajdują się substancje o różnym działaniu. Możemy je podzielić na trzy typy: 1) o działaniu pobudzającym, 2) o działaniu halucynogennym oraz 3) o działaniu reklamowanym jako zbliżony do marihuany. Większość „dopalaczy” charakteryzuje się tym, że już w niewielkich dawkach działają na ośrodkowy układ nerwowy (czyli na Twój mózg). Dlatego bardzo łatwo można je przedawkować, co prowadzi do poważnych konsekwencji dla zdrowia fizycznego i psychicznego, a nawet śmierci.






Pewnie zastanawiasz się, dlaczego tak niebezpieczne produkty można nadal zakupić, chociażby na internetowych portalach? Nie jest tajemnicą, że od lat handlarze narkotykami próbowali (i nadal próbują) znaleźć sposób na to, aby móc sprzedawać substancje psychoaktywne jak największej grupie ludzi. Czerpią oni z tego ogromne zyski nie bacząc na rujnowanie przy tym życia wielu osób. „Dopalacze” są właśnie taką próbą obejścia prawa zabraniającego sprzedaży narkotyków. Cechą charakterystyczną „dopalaczy” jest to, że substancje w nich zawarte nie znajdują się w wykazach substancji kontrolowanych prawem. Handlarze narkotyków „na szybko” wymyślają i produkują nowe produkty zaraz po tym, gdy poprzednie ich wersje zostaną zabronione. Wykorzystują w ten sposób lukę w prawie. Z tym faktem wiążą się ogromne zagrożenia. Po pierwsze nie wiadomo, jakie substancje znajdują się w „dopalaczach” i w jakich ilościach, w związku z czym niezbadany jest sposób oddziaływania na pracę różnych organów wewnętrznych, jak bardzo mogą zaszkodzić osobie, która je zażyła i jaka dawka może być śmiertelna. Dlatego osobom, które zażyły te produkty może być trudno udzielić skutecznej pomocy medycznej. Po drugie „dopalacze” produkowane są w niesterylnych warunkach, często w związku z tym znajdują się w nich różne zanieczyszczenia, które dodatkowo oddziaływają negatywnie na organizm i przyczyniają się do utraty zdrowia osób, które zażyły tych narkotyków.





Tak. Nawet jednorazowe użycie może doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych, a niekiedy nawet do śmierci. Dlaczego używanie „dopalaczy” jest tak ryzykowne? Gdyż ich producenci stosują do ich wytworzenia niebezpieczne, toksyczne substancje. Zawarte w „dopalaczach” nielegalne związki chemiczne mogą na siebie wzajemnie oddziaływać potęgując toksyczny wpływ na organizm użytkownika.
Pamiętaj: Nigdy nie wiadomo co dokładnie zawiera dany „dopalacz”. Pod tą samą nazwą mogą występować zasadniczo różne substancje chemiczne. W 2014 roku ponad 2,5 tysiąca osób trafiło do szpitali w związku z zatruciem „dopalaczami”.









Zdecydowanie nie jest to prawdą, że „dopalacze” są mniej groźne niż narkotyki. Może być wręcz przeciwnie. „Dopalacze” mogą okazać się szczególnie niebezpieczne dla zdrowia i życia, gdyż ich skład jest nieznany użytkownikowi (a czasami również osobom oferującym te produkty). Znajdują się w nich nowo wytwarzane substancje toksyczne, o niezbadanym ryzyku zdrowotnym. Ponadto nigdy nie wiadomo, co tak naprawdę się w nich znajduje. Produkty o takiej samej nazwie mogą bowiem różnić się rodzajem i stężeniem zawartych substancji psychoaktywnych. W przypadku zatrucia „dopalaczami” lekarze nie wiedząc, z jakimi związkami mają do czynienia, mogą okazać się bezsilni lub nie zdążyć z pomocą. W „dopalaczach” znajduje się wiele zanieczyszczeń, które potęgują ich szkodliwość. Używanie tych produktów może doprowadzić do utraty przytomności, trwałego uszkodzenia mózgu i narządów wewnętrznych organizmu (serca, nerek), a nawet zgonu. Sprawdź co to są dopalacze.








Jeśli masz problem z narkotykami i szukasz pomocy dla siebie lub kogoś bliskiego - napisz do nas! www.dopalaczeinfo

W ciągu kilku dni otrzymasz odpowiedź od specjalisty.
Porady są udzielane anonimowo i bezpłatnie.
Ekspertami udzielającymi porad są:
  • mgr Anna Porańska (psycholog, specjalista terapii uzależnień)
  • lek. med. Jadwiga Misterkiewicz (lekarz psychiatra)
  • mgr Grzegorz Romanow (prawnik, specjalista terapii uzależnień)
Czas odpowiedzi: 1-3 dni
Zazwyczaj jest to 1 dzień po wpłynięciu pytania, może się jednak zdarzyć, że trzeba będzie na nie poczekać 2–3 dni. Prosimy o cierpliwość.
Przed zadaniem pytania prosimy również o sprawdzenie, czy odpowiedź nie została już udzielona w naszym FAQ - pytania i odpowiedzi.







Telefon zaufania
Jeśli masz problem z narkotykami zadzwoń!
801 199 990
Telefon zaufania czynny w godzinach 16.00-21.00
„Opłata za połączenie z telefonów komórkowych według stawek operatora. Opłata za połączenie z telefonów stacjonarnych za pierwszy impuls”.
Bezpłatny Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 służy młodzieży i dzieciom potrzebującym wsparcia, opieki i ochrony. Zapewnia dzwoniącym możliwość wyrażania trosk, rozmawiania o sprawach dla nich ważnych oraz kontaktu w trudnych sytuacjach. Czynny od poniedziałku do niedzieli od 12.00 do 22.00


Więcej informacji na stronie www.dopalaczeinfo
 informacje opracowane na podstawie strony www.dopalczeinfo

3 komentarze:

  1. Bardzo dobrze, że są takie miejsca gdzie można poinformować osoby o dopalaczach. Często niestety ktoś kto je zażywa jest mocno uzależniony i jedynym ratunkiem jest tylko skierowanie na specjalistyczną terapię. Moim zdaniem, bardzo dobrze sprawdza się wizyta w ośrodku leczenia uzależnień https://detoksfenix.pl/ gdzie jesteśmy w stanie odbyć właśnie taką detoksykację.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zmagając się z depresją, trudno było mi znaleźć pomoc, która byłaby skuteczna. https://www.terapiapoznan.pl/ zmienił moje życie. Dzięki indywidualnie dopasowanym sesjom i wsparciu psychologa, zacząłem widzieć światło w tunelu. Cenię sobie ich podejście do klienta i zaangażowanie w proces terapeutyczny. Polecam serdecznie każdemu, kto potrzebuje profesjonalnej pomocy psychologicznej.




    OdpowiedzUsuń
  3. Rola psychologa w dzisiejszym społeczeństwie jest nieoceniona. Pomaga on nie tylko w rozwiązywaniu problemów psychicznych, ale także wspiera w rozwijaniu umiejętności interpersonalnych. Regularna terapia może przynieść wiele korzyści, zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Dzięki wsparciu specjalisty, można lepiej zrozumieć siebie i swoje potrzeby. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie: https://dominikhaak.pl/.

    OdpowiedzUsuń