piątek, 16 maja 2014

Nietypowe święta



Kalendarz świąt nietypowych – kalendarz stworzony przez imperialistów z Ententy podczas I wojny światowej. Powstał on na użytek Cesarstwa Niemieckiego, aby ludzie świętowali tak długo i często, żeby nie mieli czasu walczyć na froncie o ojczyznę. Gromadzi on święta, które nie zostały dopuszczone przez zwykłe święta do ich kalendarzy.


Wszystkie święta – nawet te najbardziej nietypowe – są okazją, by inaczej spojrzeć na otaczających nas ludzi i docenić zjawiska, na które normalnie nie zwracamy uwagi
 

1 maja – Święto Pracy
2 majaŚwięto Polskiej Flagi, Dzień Polonii i Polaków za Granicą
3 maja – Dzień Słońca, Dzień bez Komputera, Dzień Chorych na Astmę i Alergię
4 maja – Międzynarodowy Dzień Gwiezdnych Wojen, Międzynarodowy Dzień Strażaka, Dzień Hutnika, Dzień Kominiarza, Dzień Garncarza, Dzień Piekarza
5 maja – Międzynarodowy Dzień Położnika
6 maja – Święto Gwardii Szwajcarskiej (Watykan)
7 maja – Urodziny Tomka Pochwały, Dzień Radia (Rosja)
8 maja – Dzień Bibliotekarza i Bibliotek
10 maja – Dzień Pracownika Gospodarki Komunalnej, Światowy Dzień Przytulania
11 maja – Święto Miasta Miszkolc (Węgry)
12 maja – Światowy Dzień Ptaków Wędrownych
13 maja – Światowy Dzień Chorego
14 maja – Dzień Farmaceuty
15 maja – Święto Polskiej Muzyki i Plastyki, Dzień Niezapominajki
16 maja – Dzień Straży Granicznej
17 maja – Międzynarodowy Dzień Telekomunikacji
18 maja – Międzynarodowy Dzień Muzeów
19 maja – Dzień Mycia Samochodów, Międzynarodowy Dzień Rysowania Mahometa
20 maja – Międzynarodowy Dzień Płynów do Mycia Naczyń
21 maja – Światowy Dzień Rozwoju Kulturalnego, Dzień Kosmosu, Dzień Odnawiania Znajomości.
22 maja – Dzień Praw Zwierząt, Dzień Pac–Mana
23 maja – Dzień Spedytora
24 maja – Dzień Cyrylicy, Europejski Dzień Parków Wodnych
25 maja – Dzień Stemplarza, Dzień Piwowara, Dzień Mleka, Dzień Ręcznika
26 maja – Dzień Gruzji, Dzień Znalezienia Kaspara Hausera
27 maja – Dzień Samorządu Terytorialnego
28 maja – Dzień Bez Prezerwatywy
29 maja – Dzień Działacza Kultury
30 maja – Dzień Bez Stanika
31 maja – Dzień Pracownika Przemysłu Spożywczego, Dzień Bociana Białego, Światowy Dzień bez Tytoniu (dawniej obchodzony 7 kwietnia) 



czwartek, 15 maja 2014

Sławni - znani i nieznani bibliotekarze

Jarosław Kaczyński- Doktor nauk prawnych, prezes PIS były premier oraz pracownik Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.


 

Czesław Miłosz (1911 – 2004)- polski poeta, historyk literatury, tłumacz, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1980 r. W 1940 r. pracował jako woźny w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego
 Przez wiele lat publikowanie wierszy Miłosza było w PRL zakazane, a jego książki zaczęły się ukazywać w kraju na nowo od 1980. W swojej poezji łączył różne tradycje literackie i kulturowe.
 Używał m.in. pseudonimów Adrian Zieliński, B.B. Kuska, Jan M. Nowak, Jan Syruć, Ks. Jan Robak, Primas Aron.

 



Reni Jusis- Piosenkarka. Pracowała w ośrodku swojej mamy w Mielnie i tam zajmowała się bibliotekarstwem.




Bracia Grimm–

Jacob Grimm (1785 – 1863)- niemiecki uczony, filolog, prawnik, bajkopisarz, członek Akademii Nauk, profesor uniwersytetu w Berlinie. Pracował w bibliotece króla Westfalii.

Wilhelm Grimm
(1786 – 1859)- prawnik, twórca gramatyki niemieckiej, członek Akademii Nauk, profesor uniwersytecki, bajkopisarz. Bibliotekarz w Kassel.

W 1808 roku obaj bracia otrzymali posady w bibliotece królewskiej w Kassel, gdzie jednym z ich zadań stało się gromadzenie i opracowywanie niemieckich baśni ludowych, których wybór zaprezentowali w serii „Kinder- und Hausmarchen” wydanej w kilku tomach pomiędzy 1812 a 1815 rokiem (w języku polskim wybór ukazał się jako „Baśnie dla dzieci i młodzieży” w 1895 roku). W tym okresie ukazały się również rozprawy naukowe na temat duńskich i irlandzkich baśni ludowych oraz mitologii nordyckiej.






Adam Mickiewicz (1798 – 1855)- poeta, publicysta, wybitny przedstawiciel polskiego romantyzmu, pracował jako bibliotekarz w Paryskiej Bibliotece Arsenału w latach 1852 - 1855.

 Adam Mickiewicz był jednym z założycieli Towarzystwa Filomatów. Członkostwo to w znaczny sposób wpłynęło na twórczość Wieszcza właśnie z tego okresu jego życia. Pracę nauczyciela Mickiewicz rozpoczął w 1819 roku w Kownie. W 1823 roku został aresztowany, a następnie uwięziony w klasztorze bazylianów w Wilnie. W latach 1824-1829 poeta przebywał w Petersburgu, Odessie, Moskwie i na Krymie. Podczas długiej podróży po Europie Mickiewicz odwiedził Niemcy, Włochy oraz Szwajcarię. Do Wielkopolski poeta przybył dopiero w roku 1831, jednak nie przekroczył granicy i ostatecznie pozostał w Dreźnie. Przebywał tu do roku następnego. Następnie wieszcz udał się do Paryża, w którym osiadł na emigracji. Tu też ożenił się w 1834 roku z Celiną Szymanowską, która urodziła mu sześcioro dzieci: Władysława (1838- 1926), Józefa (1850- 1938), Aleksandra, Jana oraz dwie córki. W kolejnych latach objął stanowisko profesora literatury łacińskiej w Lozannie, następnie Mickiewicz objął katedrę języków słowiańskich w College de France, stał się także prezesem Wydziału Historycznego Towarzystwa Literackiego w Paryżu.





Laura Bush (ur. 1946)- żona prezydenta Georga W. Busha, w latach 2001 – 2009 pierwsza dama Stanow Zjednoczonych. Pracowała jako nauczycielka i bibliotekarka. Sprawuje patronat nad kolejnymi edycjami Narodowego Festiwalu Książki organizowanej w Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie.





Papież Pius XI ( Achilles Rati ) (1857 - 1939)- włoski kardynał, wizytator papieski, papież, pracował w Bibliotece Ambrozjańskiej w Mediolanie

Papież, Pius XI, Achilles Ratii, był nuncjuszem apostolskim w odrodzonej po zaborach Polsce. Swoją posługę na polskiej ziemi rozpoczął od pielgrzymki na Jasną Górę 15 sierpnia 1918 roku. W 1920 roku osobiście doświadczył w Warszawie zagrożenia ze strony Armii Czerwonej. Widział to niezwykłe zwycięstwo, jedyną właściwie zwycięską kampanię od czasów Odsieczy Wiedeńskiej w 1683 roku o ciężarze nie mniej brzemiennym dla Europy niż tamta odsiecz. Papież Pius XI doskonale wiedział, że "Cud nad Wisłą", to opatrznościowe ocalenie Polski i Europy, zawdzięczamy nie tylko krwi żołnierzy, ale także błagalnym modlitwom leżących krzyżem rzesz pielgrzymów na Jasnej Górze. Kiedy nuncjusz A. Ratti wracał po zakończeniu misji w Polsce do Rzymu, biskupi polscy w dowód wdzięczności za życzliwość i umiłowanie Polski wręczyli mu kopię Cudownego Obrazu Jasnogórskiego. Zostawszy papieżem, Pius XI powiedział o tym obrazie do swego sekretarza Angelo Roncallego, późniejszego Jana XXIII: "To najmilszy dar złożony mi przez Episkopat Polski". Tenże obraz Pius XI umieścił w kaplicy papieskiej rezydencji letniej w Castel Gandolfo, a przy nim znalazły się dwa obrazy historyczne, namalowane przez lwowskiego artystę Jana Rosena, przedstawiające obronę Jasnej Góry przed Szwedami oraz "Cud nad Wisłą".



 Władysław Bartoszewski-Znany , zasłużony polityk Więzień Auschwitz, żołnierz Armii Krajowej,uczestnik powstania warszawskiego, były Minister spraw zagranicznych. Pracował w Stowarzyszeniu Bibliotekarzy Polskich




 Maria Kownacka (1894 – 1982)- polska pisarka, autorka popularnych utworów dla dzieci, laureatka Orderu Uśmiechu. W latach1919-1939 bibliotekarka w Ministerstwie Reform Rolnych.

Zmarła 27 lutego 1982 roku w Warszawie. W jej mieszkaniu w Warszawie przy ulicy Słowackiego została stworzona izba pamięci pisarki.

Niektóre utwory:
Kukuryku na ręczniku, 1936
Plastusiowy Pamiętnik (Opowieść dla dzieci), 1936
O szewczyku Łukaszku, co szył buty dla ptaszków, 1945
Ogródek (Wiersze dla dzieci), 1946
Jak mysz pod miotłą (Opowieści dla dzieci), 1947
Dzieci z Leszczynowej Górki (Powieść dla dzieci), 1948
Kajtkowe Przygody (Opowieść dla dzieci),1948
Entliczek Pentliczek (Wiersze dla dzieci), 1952


 Małgorzata Tusk- Z wykształcenia historyk, pracowała w bibliotece na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Gdańskiego, żona obecnego premiera RP Donalda Tuska.




Stefan Żeromski (1864 – 1925) polski pisarz, publicysta, dramaturg, był pomocnikiem bibliotekarza w Bibliotece Ordynacji Zamojskich w Warszawie. W Szwajcarii pracował jako bibliotekarz w Muzeum Narodowym Polskim w Raperswilu.

 Julian Przyboś (1901- 1970) - poeta, eseista i tłumacz, był jednym z najwybitniejszych poetów Awangardy Krakowskiej. W grudniu 1939 r. otrzymał posadę bibliotekarza w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Lwowie.


Ponadto : 
Giacomo Casanova
Św.Cyryl
Apollonios z Rodos 
Eratostenes
Kallimach z Cyreny 
Krates z Mallos 
   na podstawie wiadomości z internetu .