wtorek, 16 czerwca 2020

Życzenia dla Ósmoklasistów

Życzenia Śląskiego Kuratora Oświaty dla Ósmoklasistów


Aby życie było mądre, najważniejsza jest dobrze pojęta troska,po części o naszą teraźniejszość, po części o naszą przyszłość,
tak aby jedno nie było przeszkodą dla drugiego.
Artur Schopenhauer
Drodzy Ósmoklasiści,
przed Wami pierwszy, niewątpliwe bardzo ważny, wyjątkowy egzamin, który jednocześnie zamyka jeden etap edukacji i otwiera kolejny. Przygotowanie do tego wydarzenia trwało przez cały czas nauki szkolnej, więc teraz możecie spokojnie podejść do rozwiązywania egzaminacyjnych zadań, z przekonaniem, że zdobyta wiedza i umiejętności pozwolą Wam bardzo dobrze wywiązać się z tego obowiązku.
Życzę Wam spokoju, jak najlepszych wyników na egzaminie, dzięki którym w nowym roku szkolnym będziecie mogli rozpocząć naukę w wymarzonych szkołach. Trzymamy za Was kciuki, a po egzaminie życzymy udanego wakacyjnego wypoczynku.
Urszula BauerŚląski Kurator Oświaty

poniedziałek, 15 czerwca 2020

Jutro egzamin- a co ze stresem ?

Trudno czasem poradzić sobie z natłokiem myśli , emocji- szczególnie dzień przed egzaminem ,bądź rano w dniu egzaminu .Zapoznajcie się z filmikiem dotyczącym stresu :

https://www.youtube.com/watch?v=3d18qdwpUl8

Szkoła Podstawowa nr 8 w Wejherowie

wtorek, 2 czerwca 2020

Film z udziałem prof. dr hab. Mariana Zembali

Szanowni Państwo
Zapraszamy serdecznie do obejrzenia filmu z udziałem prof. dr hab. Mariana Zembali – absolwenta Zespołu Szkół w Krzepicach, przyjaciela ziemi kłobuckiej.
''Nigdy nie zapominajcie o swojej małej ojczyźnie...''
Przypominamy, że profesor Marian Zembala jest wybitnym kardiochirurgiem. W swoim życiu zajmował się transplantologią. Wspólnie ze swoim przyjacielem, profesorem Zbigniewem Religą założył Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Pełnił również funkcję ministra zdrowia. 
Miłośnikom kina warto przypomnieć, że Marian Zembala był jednym z głównych bohaterów filmu ''Bogowie''. W jego postać wcielił się Piotr Głowacki. 
Wprowadzenie w wypowiedź profesora zapewnił Henryk Kiepura.

Odnośnik do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=jMsHn6fhFo8

-- 
Starostwo Powiatowe w Kłobucku
ul. Rynek im. Jana Pawła II 13
42-100 Kłobuck
tel. 343109500
fax 343109507
e-mail: starostwo@klobuck.pl
Wysłano z systemu FINN 8 SQL

Szkoły Powiatu Kłobuckiego

Drodzy uczniowie kl. VIII Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Libidzy

Zbliża się czas rekrutacji do szkół średnich i branżowych!
Pozdrawiamy serdecznie!
Prosimy uprzejmie o przekazanie drogą elektroniczną bogatej oferty edukacyjnej Szkół Ponadpodstawowych Powiatu Kłobuckiego w postaci odnośnika do Prezentacji możliwości szkół Powiatu Kłobuckiego, uczniom kl. VIII Państwa Szkoły!
Dziękujemy!
Wicestarosta
Zdzisława Kall

Odnośnik do Prezentacji możliwości szkół Powiatu Kłobuckiego: https://www.powiatklobucki.pl/oswiata/Prezentacja_mozliwosci_szkol_Powiatu_Klobuckiego
-- 
Starostwo Powiatowe w Kłobucku
ul. Rynek im. Jana Pawła II 13
42-100 Kłobuck
tel. 343109500
fax 343109507
e-mail: starostwo@klobuck.pl
Wysłano z systemu FINN 8 SQL

poniedziałek, 1 czerwca 2020

Życzenia z okazji Dnia Dziecka

Życzę Wam , aby nigdy nie opuściła  Was odwaga,
gdy przyjdzie Wam  porzucić swoje bezpieczne pozycje.
Życzę Wam , abyście żyli w zgodzie z samym sobą
i z własnym systemem wartości.
To wielkie szczęście być zadowolonym z tego,
kim się jest.
W dniu Waszego  święta chcę Wam podarować
kawałeczek ziemi, byście mogli wyhodować,
słodyczowe drzewko, pełne cukiereczków,
tych małych i dużych i z dziurką w środeczku,
by rosły też na nim lody w różnym smaku
i świeże truskawki w czekoladowym fraku,
ale nie mogę dać Wam  tego,
lecz mogę  życzyć  Wszystkim wszystkiego dobrego!


Dzień Dziecka!

PROCEDURY BHP OBOWIĄZUJĄCE W BIBLIOTECE SZKOLNEJ NA CZAS TRWANIA PANDEMII COVID-19


Na czas trwajacej pandemii COVID-19 w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem koronawirusa wprowadzone zostają nowe zasady, do których przestrzegania zobowiązane są wszystkie osoby korzystajace z biblioteki szkolnej. 

PROCEDURY OBOWIĄZUJĄCE W BIBLIOTECE SZKOLNEJ NA CZAS TRWANIA PANDEMII COVID-19

Postanowienia ogólne:
  1. Bibliotekarz powinien przebywać w bibliotece szkolnej w rękawiczkach. Nie ma obowiązku zakładania maseczki jako osłony nosa i ust, jednak może nakładać maseczkę lub przyłbicę podczas wykonywania obowiązków.
  2. W bibliotece należy zachować bezpieczną odległość od rozmówcy i współpracowników (rekomendowane są 2  metry, minimum 1,5 m). Zaleca się, aby użytkownicy nie przekraczali wyznaczonych linii (oznakowanie na podłodze), jeśli takie są wyznaczone.
  3. Zapewnia się w miarę możliwości, systematyczne wietrzenie pomieszczenia (co godzinę).
  4. Należy regularnie czyścić powierzchnie wspólne, z którymi stykają się użytkownicy, np. klamki drzwi wejściowe, poręcze, blaty, oparcia krzeseł.
  5. W widocznym miejscu, np. przed wejściem, umieszczona zostaje informacja o maksymalnej liczbie odwiedzających (1 osoba), mogących jednocześnie przebywać w bibliotece szkolnej. Ograniczenie liczby użytkowników wynosi do 1 osoby, w celu umożliwienia przestrzegania wymogu dotyczącego dystansu przestrzennego.
  6. Ogranicza się użytkowanie księgozbioru w wolnym dostępie oraz katalogów .
  7. Organizacja trybu pracy zostaje dostosowana do potrzeb uczniów i nauczycieli, którzy mają potrzebę korzystania z usług biblioteki szkolnej. Godziny otwarcia biblioteki dostosowane są do potrzeb czytelników- zgodnie z wykazem godzin .
  8. Bibliotekarz wykonuje część obowiązków w formie pracy zdalnej . Bibliotekarz przyjmuje zapisy na książki przez dziennik elektroniczny.  Rodzic/uczeń  rezerwuje książkę poprzez e-dziennik  i odbiera ją w szkole w wyznaczonym dniu. Informacje o terminie odbioru książki przesyła bibliotekarz przez e-dziennik .
  9. W przypadku pojawienia się stwierdzonego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 wśród pracowników mających kontakt ze zbiorami, konieczne jest zachowanie kwarantanny i wyłączenie z użytkowania tej części zbiorów, z którymi pracownik miał kontakt.


REALIZACJA PRZYJMOWANIA I ZWROTÓW MATERIAŁÓW BIBLIOTECZNYCH PRZEZ NAUCZYCIELA BIBLIOTEKARZA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Okres kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotekach:
  • na powierzchniach plastikowych (np. okładki książek, płyty itp.) wirus jest aktywny do 72 godzin (trzy doby);
  • tektura i papier – wirus jest aktywny do 24  godzin (jedna doba).
  1. Kwarantannie podlegają wszystkie materiały biblioteczne, również czasopisma.
  2. Ograniczony zostaje dostęp do czytelni oraz do księgozbioru i czasopism.
  3. Po przyjęciu książek od użytkownika należy każdorazowo zdezynfekować blat, na którym leżały książki.
  4. Przyjęte książki powinny zostać odłożone do zamykanej plastikowej skrzyni umieszczonej przed wejściem do biblioteki  pudła. Odizolowane egzemplarze należy oznaczyć datą zwrotu i wyłączyć z wypożyczania do czasu zakończenia kwarantanny – do 4 dni. Po tym okresie włączyć do użytkowania. W dalszym ciągu przy kontakcie z egzemplarzami należy stosować rękawiczki.
  5. Egzemplarzy zwracanych do biblioteki nie wolno dezynfekować preparatami dezynfekcyjnymi opartymi na detergentach i alkoholu. Nie należy stosować ozonu do dezynfekcji książek ze względu na szkodliwe dla materiałów celulozowych właściwości utleniające oraz nie należy naświetlać książek lampami UV.
  6. Obsługa czytelnika powinna być ograniczona do minimum, tj. do wydania wcześniej zamówionych książek. Zgodnie z obowiązującymi zasadami należy zachowywać dystans społeczny – nie należy tworzyć skupisk, tym bardziej w pomieszczeniach zamkniętych.
  7. Przynoszone przez czytelników książki będą odkładane na stół, specjalnie do tego przygotowany, z którego bibliotekarz będzie je sam odbierał. Należy pamiętać o dezynfekcji blatu po każdym czytelniku.
  8. Zwracane książki można umieszczać w tym samym pomieszczeniu, w którym znajdują się książki do wypożyczenia, w sytuacji, gdy nie ma innej możliwości. Należy pamiętać, by odizolować i ograniczyć dostęp do tego miejsca tylko dla uprawnionych osób – pracowników biblioteki – oraz odpowiednio oznaczyć to miejsce. Zwracane egzemplarze mogą być również przechowywane w  pudłach i torbach – można je ustawiać na podłodze.
  9. Nie wymaga się osobnych pomieszczeń na kwarantannę, ponieważ wirus nie przenosi się samodzielnie.
  10. Jeżeli okładka foliowa na książce jest przybrudzona w znacznym stopniu, mogącym przenieść przybrudzenia na inne egzemplarze, wskazane jest wcześniejsze usunięcie takiej okładki. Po zakończeniu kwarantanny książkę można ponownie obłożyć okładką foliową – czynność ta nie jest rekomendowana przed odłożeniem książki na kwarantannę, gdyż należy ograniczyć do minimum kontakt pracowników biblioteki ze zwracanym egzemplarzem.

ORGANIZACJA PRACY SZKOLNEJ BIBLIOTEKI
  1. Nauczyciel bibliotekarz ustala z dyrektorem szkoły i wychowawcą klasy zasady zwrotu książek i podręczników oraz terminy ich oddania do biblioteki szkolnej.
  2. Zwrot podręczników do biblioteki szkolnej odbywać się będzie w ostatnich dwóch tygodniach  nauki. Każdy uczeń/rodzic zostanie poinformowany, na którą godzinę ma przybyć do biblioteki, aby uniknąć grupowania się czytelników.
  3. Wychowawca powiadamia uczniów/rodziców przez dziennik elektroniczny lub inne kanały kontaktu o  terminach zwrotów książek i podręczników oraz możliwościach ich odkupienia lub zapłacenia za książki.
  4. Nauczyciel bibliotekarz udostępnia rodzicom i uczniom adres email biblioteki – ewa_bednarek@onet.eu  w celu kierowania zapytań o książki lub wyjaśnienia spraw dotyczących wypożyczeń.
  5. Przypomnienie uczniom i rodzicom zasad zwrotu wypożyczonych podręczników i książek zgodnie z zapisami regulaminów (zwrot podręczników w kompletach, usunięcie foliowych okładek, usuniecie zapisanych ołówkiem notatek, zwrócenie uwagi na czystość i estetykę książki - wyprostowane pogięte kartki, sklejone rozdarcia).
  6. Za książki zniszczone lub zagubione rodzice/opiekunowie prawni są zobowiązani do zakupy nowej pozycji wskazanej przez nauczyciela bibliotekarza w ustalonym terminie.
  7. Książki i podręczniki są zwracane przez uczniów/rodziców w ustalone przez dyrektora, wychowawcę i nauczyciela bibliotekarza określone dni (w celu uniknięcia grupowania się osób).
  8. Uczeń/rodzic dokonujący zwrotu książek/podręczników powinien być w maseczce oraz rękawiczkach.
  9. Książki będą zwracane i wydawane w wyznaczonym pomieszczeniu w szkole, aby umożliwić bezpieczne wejście osobom wypożyczającym książki.
  10. Nauczyciel bibliotekarz wyznacza miejsce składowania oddawanych książek (pomieszczenie, skrzynia, pudła, wyznaczone regały, itp.). Składowane książki muszą być oznaczone datą, w której zostały przyjęte, aby określić daty zgodnie
    z zalecanym terminem przechowywania zbiorów w kwarantannie, a następnie ich udostępniania.
  11. Osoby dokonujące zwrotu podręczników oraz książek muszą być poinformowane o określonym sposobie przekazania podręczników szkolnych:
  • podręczniki zapakowane w reklamówkach należy opisać na zewnątrz: imię, nazwisko ucznia, klasa. Książki przynoszone są do szkoły, a zwrot potwierdzony jest podpisem (własnym długopisem) na liście udostępnionej przez nauczyciela;
  • książki wraz z podpisaną kartą informacyjną (imię i nazwisko ucznia, klasa, numer telefonu rodzica lub adres email) zostają zapakowane do folii ochronnej. Następnie są odkładane w sposób wskazany przez nauczyciela bibliotekarza w określonym pomieszczeniu.
Po upływie kwarantanny nauczyciel bibliotekarz dokonuje oceny stanu technicznego zwróconych podręczników. W sytuacji stwierdzenia zniszczenia rodzic zobowiązany jest do zwrotu należności, o czym zostanie poinformowany telefonicznie lub za pomocą innych narzędzi komunikacji.