czwartek, 11 października 2018

Bijemy rekord świata




W całej Polsce dn. 16.10.2018 roku o godz. 12.00 w ramach obchodów ,, Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca'' odbędzie się organizowana w ramach WOŚP akcja ,, Ratujemy i uczymy ratować". W naszej Szkole Podstawowej w Libidzy na sali gimnastycznej uczniowie klas: IV i VII z nauczycielami - ratownikami: Aleksandrą Jaskułą i Lilianą Kołodziejczyk, podejmą próbę pobicia rekordu świata w resuscytacji krążeniowo- oddechowej prowadzonej przez jak największą liczbę osób. Wydarzenie będzie trwało 30 minut. W naszej szkole systematycznie od roku 2006 pod kierunkiem nauczycieli- ratowników odbywa się szkolenie uczniów wszystkich klas w ramach akcji ,, Ratujemy i uczymy ratować".

Tak więc o godz. 12.00 przystępujemy do bicia rekordu!

Wizyta w „Consonni” w Kamyku.


    25 września 2018 roku dzieci z Oddziału Przedszkolnego z Libidzy wzięły udział w warsztatach cukierniczych organizowanych przez firmę „Consonni” w Kamyku.

Przedszkolaki, w strojach cukierników, poznawały „Świat czekolady i marcepana”.

      Dzieci oglądały, dotykały owocu kakaowca i smakowały różnych rodzajów czekolady. Śledziły też proces powstawania tabliczek czekolady, oblewania ciastek czekoladą i ozdabiały czekoladowe lizaki cukrowymi perełkami, kolorowymi posypkami i lentilkami.

Z ciasteczek, płynnej czekolady, kolorowych posypek, lukru i cukrowych perełek tworzyły smakowite ciasteczka-buźki.





      Przedszkolakom bardzo podobał się też zabawa z marcepanem-nie dość, że im smakował, to zrobiły z niego pociesznego kotka z piłką.



      Na koniec każde dziecko dostało pamiątkowe zdjęcie i pudełko ze zrobionymi przez siebie smakołykami.

      Zapewniały, że chętnie wrócą tam jeszcze raz.

poniedziałek, 1 października 2018

Europejski Dzień Języków



W 2001 roku Rada Europy ogłosiła dzień 26 września Europejskim Dniem Języków.
Celem tej inicjatywy jest ukazanie różnorodności językowo-kulturowej naszego kontynentu oraz wspieranie nauki języków obcych. 

 W naszej szkole obchodziliśmy ten dzień wyjątkowo 25 września . 
Jak mówi dobrze znane powiedzenie „ Lepiej późno niż wcale” – więc i my też jesteśmy tego zdania ,iż na naukę języków nigdy nie jest za późno .  

  W naszej szkole w sposób szczególny obchodzić Europejski Dzień Języków Obcych – pani Dagmara Waryś , Joanna Hamerla i Ewa Bednarek przygotowały dla uczniów kl.I-III SP , IV-VIII SP i III gimnazjum atrakcje – uczniowie bawiąc się odgadywali nazwy państw i przyporządkowywali im . flagi , układali z puzzli najważniejsze zabytki danego państwa , budowali najwyższą i najbardziej trwałą wieżę itp. 


Emocje towarzyszyły zarówno wszystkim ,zarówno wykonującym zadania jaki i dopingującym  uczniom .
Tym  małym przedsięwzięciem chcemy pokazać, jak trudno jest podróżować po świecie nie znając języków, a przy tej okazji podkreślić ważność nauki języka angielskiego , niemieckiego  i innych . Na progu nowego roku szkolnego chcemy zachęcić was do wytrwałej i systematycznej nauki  języków.
 



Bezpieczna droga do i ze szkoły




Rozpoczął się nowy rok szkolny .Rozkojarzone jeszcze wakacjami dzieci ruszyły do szkół -

aby nasi najmłodsi wiedzieli , jakich zasad należy przestrzegać , by bezpiecznie dotrzeć i wrócić z zajęć – 25 września 2018 pracownik Powiatowej Komendy Policji w Kłobucku  tłumaczył naszym uczniom z klas I-III SP , jak bezpiecznie zachowywać się na drodze.

Wycieczka do lasu


26 września klasy I, II i III wybrały się do Gospodarstwa Nasienno-Szkółkarskiego w Nowym Folwarku. Leśniczy, pani Marlena Chudzik, zaprezentowała nam stałą ekspozycję dotyczącą zmian jakie zachodzą w lesie w ciągu roku. 

Można było posłuchać odgłosów ptaków, saren, pogłaskać futro lisa czy z bliska spojrzeć na dzika!

Następnie  udaliśmy się na plantację sadzonek – były ich miliony. Jeszcze malutkie, ale kiedyś będzie to las. 

Potem czekał nas bardzo przyjemny spacer leśnymi ścieżkami.

 Dowiedzieliśmy się jak na co dzień wygląda praca leśniczego, jakie niespodzianki kryje w sobie las i na co szczególnie trzeba uważać. Zbieraliśmy dary jesieni: szyszki, żołędzie, różne liście. Miłym akcentem pod koniec wspólnej wyprawy było ognisko i pieczenie kiełbasek. Pogoda i humory dopisywały nam cały czas. Można mieć nadzieję, że…  ta nauka nie poszła w las;) (AB)

Narodowe czytanie Przedwiośnia

7 września 2018 roku w naszej szkole uczniowie klas IV-VIII SP  ,  III gimnazjum oraz nauczyciele na górnym korytarzu odczytywali fragmenty Przedwiośnia S. Żeromskiego .


 
- W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie Przedwiośnia. Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.
Więc jak nie skorzystać z takiego zaproszenia …

wszystkich uczniów przywitała pani dyrektor , uczniowie klasy III gimnazjum zapoznali nas z życiorysem i twórczością S.Żeromskiego …
następnie po kolei uczniowie i nauczyciele odczytywali fragmenty Przedwiośnia , pozostali ucniowie w skupieniu słuchali i pewnie po raz pierwszy w swoim szkolnym życiu usłyszeli fragmenty tej książki … mam nadzieję , iż starsi uczniowie zachęceni odczytanymi fragmentami sięgną po nią w tak ważnym dla nas roku .
Przedwiośnie to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań Przedwiośnia. Doczekało się też dwóch ekranizacji (1928, 2001).

Stefan Żeromski (1864-1925) – prozaik, dramaturg, publicysta i działacz społeczny, jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy przełomu XIX i XX wieku. Pochodził ze zubożałej rodziny szlacheckiej, był uczniem gimnazjum w Kielcach, działał w tajnych kołach młodzieżowych, pracował m.in. jako guwerner w Nałęczowie i bibliotekarz w Polskim Muzeum Narodowym w Rapperswilu. Od 1919 roku przebywał w Warszawie (pod koniec życia zamieszkał na Zamku Królewskim). W swoich utworach często piętnował niesprawiedliwość społeczną, opowiadając się za potrzebą walki z krzywdą i cierpieniem. Wiele miejsca poświęcił tematyce niepodległościowej, nawiązując dialog z tradycją polskiej literatury patriotycznej. Był również inicjatorem powstania Polskiej Akademii Literatury, a także współtwórcą (1920) i pierwszym prezesem Związku Zawodowego Literatów Polskich, w roku 1924 założył polski oddział Pen Clubu
.